SFERD Symposium - 2025
Vrijdag 19 september 2025, Veenendaal
Op 19 september 2025 wordt het SFERD-symposium voor de 17e maal georganiseerd.
Het programma is volledig ingevuld en hieronder gepubliceerd. Er wordt weer aandacht gegeven aan nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de reiniging en desinfectie van flexibele endoscopen. Gestart wordt met een toelichting op de publicatie van het SFERD kwaliteitshandboek 7. Naast de update van de inhoud is er gekozen voor een nieuwe opzet die toegelicht zal worden. Aansluitend wordt ook geschetst hoe de SFERD de toekomst ziet, onder de vlag van de VDSMH.
De rode draad en afsluiting van het programma is het risicogestuurd werken. De adviezen vanuit de SRI-richtlijnen en de duurzaamheidsvraagstukken vragen om een goede afweging te maken in de huidige werkwijzen. Tijdens de presentaties wordt aandacht besteed aan de complexiteit van de endoscoop, maar ook aan mogelijkheden om processen verantwoord praktisch in te richten. Hoe kun je risico's verantwoord afwegen?
Tot 1 augustus 2025 geldt de VROEGBOEKKORTING!

Veiligheid voor patiënten en medewerkers bij het gebruik van flexibele endoscopen staat bovenaan.
Kennis delen en samen mee denken over risicomanagement.
Doelgroep 1: De kosten voor het bijwonen van dit symposium bedragen € 239,- Vroegboekkorting tot 1 augustus 2025: € 219,-
Doelgroep 2: *Uitvoerende medewerkers reiniging en desinfectie betalen € 106,- Vroegboekkorting tot 1 augustus 2025: € 96,-
Door je aan te melden, ga je (de deelnemer) ermee akkoord dat jouw persoonlijke gegevens worden verwerkt voor registratie- en afhandelingsdoeleinden. Er zullen foto's worden gemaakt die na afloop mogelijk worden geplaatst als sfeerimpressie op de STIP website. Alle persoonlijke gegevens worden uitsluitend gebruikt in overeenstemming met de huidige EU-wetgeving inzake gegevensbescherming (AVG) en zullen niet worden bekendgemaakt aan een derde partij.
Programma (onder voorbehoud)
|
8:45 |
- |
9:15 |
Ontvangst met registratie en bezoek informatiemarkt |
||
|
9:15 |
- |
9:25 |
Opening en introductie dagvoorzitter |
||
|
9:25 |
- |
10:00 |
SFERD 7.0 en voortgang SFERD |
||
|
10:00 |
- |
10:35 |
20 jaar SFERD: nieuwe tijd, nieuwe ploeg? |
||
|
10:35 |
- |
11:10 |
Pauze en bezoek informatiemarkt |
||
|
11:10 |
- |
11:45 |
Reiniging en Desinfectie van endoscopen buiten kantooruren |
||
|
11:45 |
- |
12:20 |
Meten is weten |
||
|
12:20 |
- |
12:55 |
KNO-scoop en UVC |
||
|
12:55 |
- |
13:55 |
Lunch en bezoek informatiemarkt |
||
|
13:55 |
- |
14:30 |
The challenges of Duodenoscope decontamination, a bridge too far? (Engels) |
||
|
14:30 |
- |
15:05 |
De technische opbouw van endoscopen |
||
|
15:05 |
- |
15:40 |
Pauze en bezoek informatiemarkt |
||
|
15:40 |
- |
16:15 |
Kweekmethoden en interpretatie kweekuitslagen |
||
|
16:15 |
- |
16:50 |
Risicogestuurd veilig werken |
||
|
17:00 |
Afsluitend drankje en hapje |
Maarten Heuvel
mans is arts-microbioloog in het Gelderse Vallei Ziekenhuis en het Rivierenland Ziekenhuis, waarbij in het Rivierenland ook verantwoordelijk voor de infectiepreventie. Binnen de laboratoriumorganisatie Dicoon behoort tot zijn aandachtsgebieden de waterkweken en hij schreef mee aan de SRI richtlijn thermolabiele endoscopen. Tijdens zijn opleiding in het UMC Utrecht heeft hij ook onderzoek gedaan naar nieuwe methodes van reiniging van thermolabiele endoscopen samen met de Rijksuniversiteit Groningen.
Angelique Fluitman is DSMH en DSRD bij ziekenhuis Nij Smellinghe in Drachten
Kees Ballemans is vanaf 2006 voorzitter SFERD. Kees is sinds 2002 eigenaar van Unic Medical Services BV, een adviesbureau op het gebied van hygiëne en infectiepreventie. Na jarenlange ervaring als microbiologisch analist werkt Kees sinds 1990 als deskundige infectiepreventie voor zeer diverse organisaties, waaronder ziekenhuizen, verpleeghuizen en zelfstandige behandelcentra. Ballemans won als enige deskundige infectiepreventie in Nederland tweemaal de Infectie Preventie Prijs van de VHIG, met een onderzoek over MRSA en de ontwikkeling van het kwaliteitshandboek endoscopen. Kees Ballemans is als deskundige infectiepreventie altijd actief geweest in het opleiden en trainen van zorgprofessionals.
Judith van Klink is sinds 2019 werkzaam al MSMH in het Bravis ziekenhuis in Roosendaal en Bergen op Zoom, waaronder ook de werkzaamheden op de Centrale Scopen Reiniging vallen. Judith volgde haar opleiding in ziekenhuis Lievensberg vanaf 2012 en heeft de opleiding tot MSMH voltooid in 2014 bij ‘t Scalda in Eindhoven. Daarna heeft Judith gewerkt op de CSA van het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht.
Judith heeft het werken met flexibele endoscopen altijd interessant en leuk gevonden en is er dan ook trots op dat de RvB Bravis haar toestemming heeft gegeven om dit onderzoek te mogen doen.
Diana Bulkmans begon in 1996 haar carriëre in het Erasmus MC als analist op het IVF laboratorium na het afronden van haar studie HLO Medische Microbiologie. In 2012 ging zij een nieuwe uitdaging aan als stafmedewerker op de afdeling ‘Strategie, Beleid & Verantwoording’ waar zij ondersteuning heeft geboden aan de strategie en beleidsontwikkeling op gebied van patiëntenzorg, IT, onderzoek en onderwijs in het Erasmus MC.
Na een aantal jaren miste zij de directe link met de patiëntenzorg. Sinds 2016 is Diana werkzaam als Deskundige Medische Hulpmiddelen en Deskundige Scopen Reiniging & Desinfectie in het Erasmus MC. Daarnaast is de laatste 7 jaar actief als secretaris van SFERD en sinds maart 2025 algemeen bestuurslid van de VDSMH.
Anke van Rosmalen is werkzaam als Deskundige Scopen Reiniging en Desinfectie en Deskundige Steriele Medische Hulpmiddelen bij Franciscus, een topklinisch ziekenhuis met hoofdlocaties in Rotterdam en Schiedam en drie buitenpoliklinieken. Na een commerciële loopbaan bij PTT (later KPN) koos zij bewust voor een carrière in de zorg, gedreven door de wens om meer zingeving te vinden in haar werk.
Inmiddels is zij al 17 jaar verbonden aan het Franciscus. In 2020 maakte zij de overstap van een managementrol naar een adviserende functie, met als doel zich breder te ontwikkelen binnen het vakgebied. Haar huidige rol ervaart zij als een “never ending” leerervaring, waarin alle aspecten samenkomen die het werk boeiend, uitdagend en waardevol maken.
Rob Warburton is een ervaren expert in decontaminatie met een bijzondere interesse in biofilmonderzoek en testprotocollen voor flexibele endoscopen. Hij is al meer dan tien jaar chartered member van het Institute of Decontamination Sciences en is momenteel voorzitter van de Midlands-afdeling en Director of Communication & Marketing. Rob werkt binnen de grootste zorginstelling van Noord-Europa, met meerdere ziekenhuizen en endoscopie-afdelingen. Hij speelde een pioniersrol in de centralisatie en outsourcing van endoscoopdecontaminatie in het VK en publiceerde in 2012 in samenwerking met Public Health England over de reiniging van CJD-gevoelige instrumenten.
Ronald Wassenburg is in 1992 na zijn technische opleiding begonnen in het familiebedrijf opgericht door zijn vader in 1984. Dit was de periode waarin het bedrijf Wassenburg de eerste endoscopen washers in Nederland op de markt bracht. In die periode heeft hij zich veel bezig gehouden met de productontwikkeling op het gebied van reiniging en desinfectie van flexibele endoscopen.
Marlies Overvelde is algemeen klinisch fysicus in het Ziekenhuis Gelderse Vallei in Ede. Na haar opleiding en promotie in de Technische Natuurkunde heeft zij de opleiding tot klinisch fysicus gevolgd in de Reinier de Graaf Groep in Delft. Als klinisch fysicus heeft zij kennis van natuurkundige principes zorgt ze ervoor dat nieuwe en bestaande medische apparatuur en technieken veilig en verantwoord worden toegepast. In het ZGV is zij voorzitter van de werkgroep flexibele scopen.
SFERD 7.0 en voortgang SFERD
Angelique Fluitman, DSMH/DSRD Nij Smellinghe Drachten
Reiniging en Desinfectie van endoscopen buiten kantooruren
Judith van Klink, MSMH Bravis Ziekenhuis locatie Bergen op Zoom
Meten is weten
Diana Bulkmans, DMH / DSRD Erasmus MC Rotterdam
KNO-scoop en UVC
Anke van Rosmalen, DSMH / DSRD Franciscus Gasthuis & Vlietland Rotterdam
The challenges of Duodenoscope decontamination, a bridge too far?
Rob Warburton, Phd ASP
De technische opbouw van endoscopen
Ronald Wassenburg, Wassenburg Medical BV
Kweekmethoden en interpretatie kweekuitslagen
Maarten Heuvelmans, Arts-microbioloog Maatschap Medische Microbiologie en Immunologie Gelderland en lid NVMM-werkgroep endoscopen kweken
Risicogestuurd veilig werken
Marlies Overvelde, klinisch Fysicus Ziekenhuis Gelderse Vallei Ede
Met 15 multifunctionele zalen die allen voorzien zijn van daglicht, airconditioning, gratis WiFi en de meest moderne faciliteiten, biedt Van der Valk Hotel Veenendaal volop mogelijkheden. De zalen zijn stijlvol ingericht met oog voor comfort en detail. De ambiance creëert een inspirerende omgeving voor zakelijke activiteiten.
Van der Valk Hotel Veenendaal ligt op slechts 5 minuten loopstand van station Veenendaal-De Klomp. Bussen en treinen stoppen op dit station
Van der Valk Hotel Veenendaal
Bastion 73
3905 NJ Veenendaal
Tel. +31 (0)318 79 90 60
Plan uw route naar Van Der Valk Veenendaal